• Dzień Dziecka, Dzień Sportu

• 1.06.2022 to dzień wszystkich dzieci. Również w naszym ośrodku świętowaliśmy Dzień Dziecka i Dzień Sportu. Odbył się mecz piłki nożnej i piłki siatkowej, zorganizowaliśmy zawody grupowe, a wieczorem świętowaliśmy przy ognisku śpiewając i bawiąc się do wieczora. Dzieci otrzymały prezenty i nagrody za uczestnictwo w zawodach sportowych i z niecierpliwością czekamy na kolejny 1.06 już za rok.

Organizatorzy: Monika Walas, Morka Paweł, Mariusz Twaróg, Tomasz Orliński

• Dobre praktyki

• W dniach 20.05.2022 do 27.05.2022 sześciu wychowanków Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Rudach pod opieką  nauczyciela praktycznej nauki zawodu i koordynatora koła wolantariatu pana Łukasza Koczwara oraz dyrektora placówki pana Rafała Lazara wyjechali do nadmorskiej miejscowości Pleśna. Był to wyjazd nagrodowy dla wychowanków, którzy ukończyli kursy udoskonalające w ośrodku, jak również byli bardzo zaangażowani w prace remontowe na rzecz MOW w Rudach. Ponadto wyjazd połączony był z projektem, który jest realizowany w naszym ośrodku poprzez działalność koła wolontariatu. Uczniowie angażują się w  inicjatywy,  które zasadniczo  dotyczą społeczności lokalnej i polegają  na bezpłatnym wykonywaniu  różnorodnych  prac, uczestniczeniu w zbiórkach i akcjach, czy też opiece nad osobami starszymi w domach pomocy społecznej i hospicjach.

Organizacja tego wyjazdu była oparta na porozumieniu pomiędzy placówką, a Urzędem Miasta Racibórz, a jego celem było przygotowanie obozowiska w Pleśnej na turnusy wakacyjne dla młodzieży.

Nasz wyjazd  miał zarówno charakter charytatywny jak i edukacyjny. Uczniowie mogli w praktyce wykorzystywać wiedzę zdobytą  na warsztatach oraz różnego rodzaju kursach odbywających się w naszej placówce. Zarówno w życiu zawodowym, jak też prywatnym każdego człowieka, bardzo ważna jest znajomość swoich mocnych i słabych stron. Wiedza ta pozwala wybrać optymalną dla siebie pracę oraz wytyczyć dalsze kierunki rozwoju osobistego.

Podejmowana przez uczniów-wolontariuszy aktywność wpływa pozytywnie na rozwój ich osobowości, jest ważna i pożądana ze względu na wymiar edukacyjno- wychowawczy. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że nasi wychowankowie pracowali tam bezinteresownie , a pomaganie było dla nich jednym z priorytetów.

Całe to przedsięwzięcie pokazało, że liczne zajęcia prowadzone na świeżym powietrzu wywołują u wychowanków  przeżycia  będące  źródłem radości i dobrego samopoczucia,  jak również  udowodniły, że wspólna praca przynosi wiele satysfakcji.

Podczas pobytu cała grupa miała również czas  na odpoczynek i zwiedzanie nadmorskich miejscowości takich jak: Kołobrzeg,  Ustronie Morskie, Gąski, Chłopy i wiele innych ciekawych miejsc .

Jestem przekonany, że warto takie lub podobne inicjatywy kontynuować, jako dopełnienie naszej trudnej pracy wychowawczej, skierowanej na socjalizację naszych podopiecznych.